Litter Less Campaign

Per segon any consecutiu, un centenar dels nostres alumnes participa en el projecte “Young reporters for the Environment” (Joves periodistes pel medi ambient). Amb aquest projecte, els alumnes posen a prova els seus dots periodístics en escriure articles sobre notícies i fets relacionats amb el medi ambient ocorreguts a la seva localitat. L’any passat els nostres alumnes van ser premiats en les tres categories de la competició: fotografia, reportatge audiovisual i article escrit. Hem de fer una menció especial al grup format per l’Àlex Vidal, en Pau Tintoré, en Kaan Özdemir i el Berzan Ekame. Aquests alumnes van ser guardonats amb el primer premi pel seu reportatge audiovisual dins de la categoria joves espanyols de 15-18 anys, i van esdevenir així els representants d’Espanya a la fase internacional de la competició.

Al llarg del mes de desembre, els alumnes desenvoluparan els seus projectes en grups de 3-4 persones. Hauran d’investigar entre les notícies locals sobre el medi ambient, i s’hauran de centrar en “Litter Less” (reduir les deixalles) i els boscos.

Com a col·legi, som conscients de la gran problemàtica derivada de la producció de residus. Nosaltres mateixos, com a escola, produïm una gran quantitat de residus diàriament. Som més de 1500 alumnes i la quantitat de residus que generem podria tenir un gran impacte si no passem a l’acció. Per aquest motiu, ens esforcem per reduir la quantitat de deixalles de paper i plàstic que produïm. Amb l’aplicació de les noves mesures, hem aconseguit reduir la quantitat d’escombraries que llancem.

Creiem que els 17 objectius del desenvolupament sostenible establerts per les Nacions Unides són el camí correcte a seguir. Considerem que el quart objectiu és d’especial rellevància: “Una educació de qualitat”. Creiem que educar les noves generacions en termes de sostenibilitat, respecte i tolerància és la contribució més gran que podem fer i és molt important per a nosaltres ensenyar els nostres alumnes com respectar la natura i la importància de preservar la complexa interacció entre els seus diferents components, si volem protegir un món tan únic com el nostre.l

El 13 de juny, celebrarem al col·legi el “Community Action Day”, en el qual exhibirem els projectes dels nostres alumnes sobre aquesta temàtica. Així mateix, des de l’escola busquem sempre oportunitats que permetin els nostres alumnes ser actors del canvi, com per exemple, programes de reforestació o de neteja per a la prevenció d’incendis; un problema que, lamentablement, afecta els nostres boscos de forma molt recurrent.