III Concurs de Cristal·lització -UB

Divendres passat es va celebrar al pati de Lletres de l’edifici històric de la Universitat de Barcelona, la final catalana del III Concurs de Cristal·lització a l’escola, en el qual van participar tres alumnes d’Europa International School: Cristina Abellán, Clàudia Peiró i Meritxell Serra, acompanyades per Ms Elena Muray, Cap del Departament de Ciències d’Europa International School.

Prop de 1.250 alumnes de 52 centres de tot Catalunya han participat en aquest concurs. Aquesta és una proposta de divulgació científica sobre el món de la cristal·lografia, organitzada per la UB, la UAB i la URV, i dirigida a professors i alumnes de segon cicle d’Educació Secundària Obligatòria i de Batxillerat. Es van presentar 46 treballs dels quals se’n van escollir 6 per presentar-se a la final estatal que tindrà lloc a Madrid.

La Cristina, la Clàudia i la Meritxell van explicar al jurat el que havien fet i après, els problemes que van tenir durant les cristal·litzacions, allò que havia sortit i el que no, les conclusions que n’extreien per tal de millorar els resultats de cara a possibles futures cristal·litzacions i van respondre satisfactòriament les preguntes que els van fer. Les volem felicitar per tenir el coratge i la il·lusió de representar la nostra escola en un concurs d’aquesta rellevància.

Encara tenim molt camí per recórrer però la participació en esdeveniments d’aquest tipus sempre ens aporten energia i ganes de continuar treballant perquè els nostres alumnes s’acostin a la ciència i hi trobin un marc on desenvolupar el seu esperit crític i la seva curiositat per aprendre.